Inkontinensringe er specielt beregnet til kvinder med urininkontinens.
Ringen er af blød, vævsvenlig silikone, som ikke afgiver stoffer til omgivelserne.
Der findes flere forskellige typer og størrelser afhængig af dit behov. Nedenfor er vist den, vi typisk tilbyder:
Vær opmærksom på
Inkontinensringen kan enten være en midlertidig løsning eller kan i nogle tilfælde erstatte en operation.
I forbindelse med en gynækologisk undersøgelse vurderer lægen, hvilken størrelse ring du skal have.
Lægen sætter den op første gang. Ringen placeres i skeden, men understøtter blærehalsen, hvorved utæthed kan mindskes eller undgås.
Herefter skal du gå lidt rundt og mærke om det føles acceptabelt.
Du skal lade vandet, inden du forlader afdelingen, så vi er sikre på, at ringen sidder korrekt.
Kan du ikke lade vandet med ringen, må den fjernes igen.
Ved brug af ring efter overgangsalderen, skal du anvende lokal hormonbehandling i skeden, fx ®Vagifem eller ®Estring.
Dette for at styrke og genopbygge slimhinder i skede og urinrør, så de ikke beskadiges af ringen.
Vær opmærksom på:
Om ringen har generet slimhinderne
Omder er erosion af slimhinderne og om der er frisk blødning
Om der er ildelugtende udflåd eller kløe
Om der er tilkommet problemer med vandladning eller afføring
Sådan gør du
Du kan selv lære at sætte ringen op i skeden. Det kan være en god ide at prøve at tage ringen ud og sætte den op lige når den er anlagt, så du fremover selv kan gøre det.
Indtag den stilling der er mest bekvem for dig - f.eks stående med spredte ben eller med den ene fod på kanten af toiletsædet.
Ringen fugtes med vand eller påsmøres olie for at lette indføringen.
Fold ringen - dvs. pres siderne sammen (fig. 1). Knoppen skal ligge i håndfladen og du skal holde den som en skål, hvor den åbne del af buen vender opad (fig. 2).
Adskil kønslæberne med den ene hånd
Skub ringen langt bagud og opad i skeden, mens du stadig klemmer sammen om den (fig. 3).
Når ringen er helt inde i skeden, skubber du knoppen opad med fingerspidsen. Ringen sætter sig så i spænd op bag skambenet.
Det kræver tid og øvelse at kunne sætte inkontinensringen korrekt i skeden. Fortvivl derfor ikke, hvis ikke det lykkes første gang.
Indtag den stilling, der er mest bekvem for dig - fx stående med spredte ben, hugsiddende eller med ene fod på toiletsædet. Få fat om ringen med 1 eller 2 fingre og træk den ud.
Når ringen er taget ud, vaskes den med en mild sæbe (fx intimsæbe) og skylles godt, hvorefter den er klar til brug igen.
Videre forløb
Generer ringen dig ved samleje, kan du fjerne den forinden og sætte den op igen efter samleje. Inden du sætter den op igen, skal du skylle den med lunkent vand.
Ringen kan ligge i skeden i op til 3 måneder.
Hvis ringen ikke jævnligt tages ud, skal slimhinderne i skeden kontrolleres hver 3. måned.
Dette kan ske enten ved egen læge eller ved en sygeplejerske i Klinik for Bækkenbundslidelser. Ringen skal medbringes, hvis du evt. har taget den ud.
Adresse: Palle Juul-Jensens Boulevard 35, 8200 Aarhus N, Indgang C, Plan 2, Krydspunkt C208 - Se på et kort
Åben telefontid ved sygeplejersken i Klinik for Bækkenbundslidelser
Telefon: 7845 2740
Åbningstid/træffetid: Mandag, tirsdag og torsdag mellem kl. 7.45-8.30.
Gå direkte til
Direkte link til denne side: www.auh.dk/763122
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.