Gradvis forlængelse af kæben - behandlingsforløbet
Gå direkte til
Gradvis forlængelse af kæben - behandlingsforløbet
Det er svært at lave store forlængelser af kæben på én gang under en operation på grund af træk fra musklerne. Det er specielt svært at foretage en forlængelse af den bageste lodrette del af underkæben.
Knogledistraktion er en behandling, hvor man ved en operation indsætter en skruemekanisme for at opnå gradvis forlængelse af knoglen. Teknikken har været kendt i over 100 år og er gennem de sidste 20-30 år også blevet brugt til forlængelse af kæben.
Fordelen ved gradvis forlængelse af kæbeknoglen er at musklerne også forlænges, hvorved trækket fra musklerne bliver mindre.
Forlængelsen foregår ved at du selv skruer dagligt og dermed forlænger kæben. Skruemekanismen skal fjernes igen ved en ny operation.
Om behandlingen
Ved forundersøgelsen vil du blive undersøgt af en kæbekirurg og en bøjletandlæge.
Sammen vil de vurdere om gradvis forlængelse af kæben er den rette behandling for dig.
For at sikre den bedst mulige planlægning skal der tages forskellige røntgenbilleder samt en skanning af kæbeknoglerne.
Før gradvis forlængelse af kæben (knogledistraktion) skal der foretages en behandling med bøjler på tænderne. Bøjlebehandlingen tilrettelægges individuelt og afhænger af hvor meget kæben skal forlænges.
I nogle tilfælde vil man foretage en stor del af bøjlebehandlingen inden knogledistraktionen, mens man i andre tilfælde vil udføre det meste bagefter.
Bøjletandlægen skanner dine tænder med henblik på at lave en bidskinne i plastik.
Bidskinnen skal du bruge i hele behandlingsforløbet og op til tre måneder efter operationen. Skinnen skal sikre, at knoglen forlænges i den rigtige retning og samtidig skåne kæbeleddene for overbelastning.
Bøjletandlægen vurderer, hvornår du er klar til at få lavet den operation, hvor der indsættes den skruemekanisme, som du selv skal skrue på for at forlænge kæben.
Du får brev i din e-Boks med en operationsdato og information om hvor du skal møde.
Selve operationen foregår i fuld bedøvelse gennem munden, og der laves et lille hul på 0,5 cm bagtil i huden på kinden.
Der laves et kunstigt brud på kæben, hvorefter skruemekanismen indsættes og fastgøres på begge sider af bruddet. Ved hjælp af en skruearm (i princippet som en donkraft) som du selv skruer på, forlænges afstanden mellem knogleenderne og der dannes ny knogle i mellemrummet.
Operationen afsluttes med at der syes inde i munden med tråde der opløses af sig selv. De små sår i huden på kinden syes med en tråd, der fjernes ved kontrolbesøget.
Skruearmen placeres normalt mellem tandrækken og kinden. (indsæt billede)
Når du kommer hjem
Afhængig af hvor stor forlængelse der er behov for, skruer du i 10-20 dage. Når den planlagte forlængelse er opnået, bliver skruemekanismen siddende på kæben i 6-8 uger, indtil den nydannede knogle er blevet stærk.
For at det ikke skal gøre ondt når du skruer, anbefales det at du tager en smertestillede tablet en time inden. Der bliver sendt en elektronisk recept på smertestillende medicin samt penicillin for at undgå betændelse i såret.
Du skal tage medicinen som det er anført på pakken.
Du skal bruge bidskinnen i 3 måneder efter operationen
Efter operationen skal du børste dine tænder morgen og aften med tandpasta, vente en time , og derefter skylle mund med Klorhexidin mundskyllevæske.
Efter 14 dage vil du blive instrueret i, hvordan du renholder skruemekanismen med Klorhexidin-gel og en solotandbørste.
Videre forløb
Ved den første kontrol efter operationen vil du blive instrueret i at skrue på skruemekanismen og bidskinnen justeres.
Vi skal se dig til en kontrol en gang om ugen, mens du skruer.
Når kæben er vokset sammen skal skruemekanismen fjernes igen ved en ny operation i fuld bedøvelse.
Nogle gange laver vi også mindre operationer på overkæben og underkæben under samme bedøvelse.
Vi går videre med din bøjlebehandling efter operationen
Kontakt
Tand-, Mund- og Kæbekirurgi (Hovednummer og -adresse)
Telefon
7846 2927 (Sekretariatet mellem kl. 8 og kl. 15)
7846 2927 (Vagthavende kæbekirurg mellem kl. 8 og kl. 15)
7845 0000 (Har du brug for akut hjælp efter din operation, kan du kontakte omstillingen og bede om den vagthavende kæbekirurg)
Vær opmærksom på, at almindelig mail ikke er egnet til fortrolige oplysninger. Brug e-boks eller borger.dk, hvis du vil sende mail med sikker forbindelse.
Adresse
Tand-, Mund- og Kæbekirurgi Aarhus Universitetshospital Palle Juul-Jensens Boulevard 165 Indgang J, Plan 2, Krydspunkt J206 8200 Aarhus N
Med sikker mail sender du via e-boks, og dine oplysninger er dermed beskyttede.
Adresse
Hvis du er indkaldt til undersøgelse på Ortoklinikken skal du møde op på adressen:
Ortoklinikken Tand-, Mund- og Kæbekirurgisk Afdeling Aarhus Universitetshospital Palle Juul-Jensens Boulevard 165 Indgang J, Plan 2, Krydspunkt J206 8200 Aarhus N
Gå direkte til
Direkte link til denne side: www.auh.dk/753773
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.