Kikkert-/røntgenundersøgelse af galdegangene, bugspytkirtlen og bugspytkirtelgang (ERCP) - fuld bedøvelse og indlæggelse
Gå direkte til
Kikkert-/røntgenundersøgelse af galdegangene, bugspytkirtlen og bugspytkirtelgang (ERCP) - fuld bedøvelse og indlæggelse
I forbindelse med undersøgelsen kan der udføres forskellige former for behandling.
Hvis der er galdesten i galdegangen, kan stenene fjernes/knuses. Hvis der er en forsnævring i galdegangen, så galden ikke kan løbe ud i tarmen, kan der indlægges et lille plastik- eller metalrør.
Forbered dig til undersøgelsen
Er du forhindret i at møde til den aftalte undersøgelse, bedes du melde afbud i god tid, så kan vi tilbyde tiden til en anden patient.
Ved indlæggelse eller behandling på hospital/klinik udenfor Skandinavien er der risiko for at smitte med multiresistente stafylokokker, kaldet MRSA. Man kan være bærer af MRSA uden selv at være syg og kan derfor overføre bakterierne til andre mennesker (patienter eller personale).
Har du inden for den sidste måned inden undersøgelsen været i kontakt med et hospital eller en klinik udenfor Skandinavien, bedes du kontakte os.
Hvis du er bloddonor, skal du vente ½ år med igen at give blod
Hvis du får blodfortyndende medicin, kontaktes Mave- og Tarmkirurgi på 7845 3211 mellem kl. 8-15.
Her oplyses:
Navn og styrke på præparat.
Hvorfor får du blodfortyndende medicin?
Hvor længe har du taget blodfortyndende medicin?
Kontakt din egen læge ved tvivl om ovenstående spørgsmål.
Før selve indlæggelsen vil der være en ambulant modtagelsesdag, hvor der foretages følgende:
Der optages journal og sygeplejejournal
Højde og vægt måles
Der tages blodprøver og evt. EKG (måling af hjerterytme)
Samtale med sygeplejerske
Samtale med læge om operationen
Samtale med narkoselæge om bedøvelsen, smertestillende og evt. afslappende medicin
Der tages evt. mål til de støttestrømper, som du muligvis skal have på under og efter operationen for at forebygge blodpropper i benene. Dette afhænger af hvor lang tid operationen er planlagt til at vare.
Du vil blive instrueret i, at tage en blodfortyndende indsprøjtning dagen før din operation. Behandlingen fortsætter også efter operationen.
Du vil blive instrueret i at fjerne behåring på kroppen inden operation.
Der vil i løbet af dagen være ventetid, så det er en god idé at medbringe læsestof eller andet.
Du kan købe frokost i Café Syd, eller du kan medbringe en madpakke. Medbring gerne drikkevarer.
Du skal være forberedt på, at opholde dig på hospitalet indtil ca. klokken 15.00.
Hvis du skal indlægges, skal du tage din medicin med på hospitalet i original indpakning. Det gælder både, hvis du skal indlægges og har fået et indkaldelsesbrev fra hospitalet, og hvis du bliver indlagt af din praktiserende læge. En pårørende kan evt. komme med din medicin.
Får du medicin dosispakket fra apoteket, skal du også tage den med i original indpakning.
Det er vigtigt, at du overholder nedenstående fasteregler. Din undersøgelse bliver aflyst, hvis du ikke overholder fastereglerne.
Stop med at spise 6 timer før - stop med at drikke 2 timer før
Du må ikke spise eller drikke mælk eller juice med frugtkød, fx appelsinjuice, de sidste 6 timer før dit mødetidspunkt.
Du må drikke vand, saftevand, te og kaffe uden mælk indtil 2 timer før dit mødetidspunkt.
Drik gerne 2 glas sød saft 2 timer før dit mødetidspunkt. Saftevandet modvirker kvalme og utilpashed før og efter undersøgelsen. Hvis du har diabetes, skal du drikke vand i stedet for sød saftevand.
Husk: De sidste 2 timer før dit mødetidspunkt må du intet indtage. Vi anbefaler, at du heller ikke ryger, bruger e-cigaretter, skrå eller snus eller tygger tyggegummi.
Gå ind på adressen øverst på siden for at se videoen.
På undersøgelsesdagen
Du skal medbringe dit sygesikringskort, som du skal registrere dig med, når du møder i afdelingen og efterfølgende tage plads i klinikkens venteværelse.
Du bliver hentet i venteområdet af en sygeplejerske og får anvist en hvilestol.
Om undersøgelsen
Under operationen er du i fuld bedøvelse. Personalet, der bedøver dig vil være hos dig under hele bedøvelsen og sørge for at du sover dybt og ikke mærker smerter.
Før du bliver bedøvet, spørger vi til din medicin m.m., for at bedøvelsen kan passe til netop dig.
Derefter får du:
lagt et drop i hånden, hvori du får sovemedicin og smertestillende medicin
sat elektroder på brystkassen, så vi kan holde øje med din hjerterytme
sat en blodtryksmåler om armen
sat en klemme på fingeren, det er en iltmåler, der holder øje med din vejrtrækning
Det afhænger af operationen om du får mere overvågningsudstyr og flere drop under operationen, narkoselægen eller narkosesygeplejersken fortæller dig om dette.
Du får en iltmaske på og falder hurtigt i søvn. Når operationen er slut, slukker vi for sovemedicinen, og du vågner efter kort tid.
Efter operationen kan du føle dig døsig og lidt omtumlet lige efter, du er vågnet. Vi observerer dig på opvågningsafsnittet efter operationen.
Hvis du er bekymret for at skulle bedøves, er det vigtigt, at du fortæller det til personalet, der modtager dig, så de kan hjælpe dig.
Du skal ligge på venstre side eller på maven under undersøgelsen
Du får en bidering mellem tænderne for at beskytte dine tænder og kikkerten
Undersøgelsen foretages ved hjælp af en bøjeligt kikkert (duodenoskop), der føres ind i munden og ned gennem spiserør og mavesæk til tolvfingertarmen, hvor galdegang, bugspytkirtel og bugspytkirtelgang har en fælles udmunding.
Ved undersøgelsen sprøjter lægen røntgenkontrast ind, så man kan røntgenfotografere galde- eller bugspytkirtelgangen.
Undersøgelsen varer mellem 10-60 minutter
Risici og bivirkninger
Blødning
Beskadigelse af tolvfingertarmen (hul i tarmen)
Betændelse i bugspytkirtlen (går oftest over i løbet af få dage, men hos ganske få ses et langvarigt forløb). For at reducere risikoen og forebygge dette skal du i forbindelse med undersøgelsen have Suppositorie. Indometacin 100 mg (gives som stikpille i endetarmen).
Efter undersøgelsen
Efter operationen kommer du på opvågningsafsnittet, hvor du bliver observeret, mens du vågner. Der er en sygeplejerske, der holder øje med dig, og du er tilkoblet overvågningsudstyr.
Når du er vågen, og din vejrtrækning og dit blodtryk er stabilt efter bedøvelsen, bliver du flyttet til sengeafdelingen.
Det er individuelt, hvordan man har det efter operation og bedøvelse. Derfor er det forskelligt, hvor lang tid opholdet i opvågningsafsnittet vil være.
Hvis du har smerter, så du ikke kan trække vejret dybt, hoste eller bevæge dig, skal du fortælle det til personalet. De kan så hjælpe dig med smertestillende behandling.
Hvis du har kvalme, kan du få behandling mod det.
Du vil ved behov få tilført ilt via et næsekateter, når du ligger i sengen
Du må spise og drikke, som du har lyst til
Efter undersøgelsen bliver du orienteret om resultatet af undersøgelsen og det videre forløb.
Hvis der er taget vævsprøver, får du svar på disse 2-3 uger efter pr. brev, telefonopkald eller ved konsultation i klinikken.
Du har efter undersøgelsen stadigvæk lidt luft i maven, som kan afhjælpes ved motion og toiletbesøg.
Dette skyldes, at slangen kan have irriteret halsen.
På grund af den medicin, du har fået i forbindelse med undersøgelsen, må du ikke føre motorkøretøj, cykle, betjene maskiner eller farligt værktøj i 24 timer efter undersøgelsen er slut.
Når du kommer hjem
Hvis du får feber/mave smerter inden 24 timer efter behandling, skal du kontakte Mave- og Tarmkirurgi, Sengeafsnit 1. Du finder kontaktoplysninger nederst på siden.
Hvis du senere får sort afføring/smerte eller feber er det vigtigt, at du kontakter din egen læge eller vagtlægen
Kontakt
Kontakt Klinik for Kikkertundersøgelser
Har du spørgsmål før eller efter undersøgelsen er du velkommen til at kontakte os.
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.