Operation for rift i endetarmens slimhinde (fissur) med fedtinjektion
For at behandle din rift i endetarmen, skal du gennemgå en operation.
Vær opmærksom på
Du skal være røgfri mindst 8 uger før operationen, samt i hele helingsperioden.
Mod smerter kan du efter operationen tage almindelig, smertestillende håndkøbsmedicin.
Vi anbefaler at du køber følgende inden operationen:
Paracetamol (salgsnavne Pinex, Pamol, Panodil og Paracetamol).
Eventuelt Ibuprofen (salgsnavne Ipren, Ibuprofen). Ibuprofen tages i maksimalt 7 dage efter operationen.
Du skal anvende Shape-wear bukser i en periode efter operationen.
Det første døgn efter operationen må du ikke færdes alene i trafikken eller være fører af et motorkøretøj, da du har været i fuld narkose.
Forbered dig til operationen
Når operationsdatoen er fastsat, bliver du indkaldt til en forberedende samtale hos en sygeplejerske og evt. narkoselæge. Sygeplejersken instruerer dig bl.a. i de forberedelser du skal klare hjemme forud for operationen.
Tidligst dagen før operationen, skal du fjerne hår i det område, hvor du skal fedtsuges.
Hårene fjernes med en trimmer. Du må IKKE brug en skraber skraber, voks eller hårfjerningsmiddel, da der kan opstå små skader i huden, hvilket øger risikoen for betændelse.
Du skal tage C-vitamin1000 mg 1 gang dagligt
Resultater tyder på at tilskud af C-vitamin har en gavnlig effekt på sårheling samt optimale betingelser for stamceller.
Vi anbefaler tilskud af C-vitamin indtil 6 uger efter operationen.
Det er vigtigt, at du overholder nedenstående fasteregler. Din operation bliver aflyst, hvis du ikke overholder fastereglerne.
Stop med at spise 6 timer før - stop med at drikke 2 timer før
Du må ikke spise eller drikke mælk eller juice med frugtkød, fx appelsinjuice, de sidste 6 timer før dit mødetidspunkt.
Du må drikke vand, saftevand, te og kaffe uden mælk indtil 2 timer før dit mødetidspunkt.
Drik gerne 2 glas sød saft 2 timer før dit mødetidspunkt. Saftevandet modvirker kvalme og utilpashed før og efter operationen. Hvis du har diabetes, skal du følge den aftale, du har lavet med personalet.
Husk: De sidste 2 timer før dit mødetidspunkt må du intet indtage. Du må heller ikke ryge, bruge e-cigaretter, skrå eller snus, og vi anbefaler at du heller ikke tygger tyggegummi.
Du skal ikke faste længere tid, end der står her. Hvis du faster for længe, kan du bl.a. blive dehydreret og opleve ubehag.
Gå ind på adressen øverst på siden for at se videoen.
På operationsdagen
Du skal bade om morgenen på din operationsdag for at forebygge infektion:
Tag et grundigt bad og børst dine tænder.
Rens navlen med en vatpind med vand og sæbe på.
Smør dig ikke ind i creme på kroppen. Brug heller ikke parfume.
Du må ikke have makeup og neglelak på. Det er vigtigt, fordi vi skal kunne se, om din hud og dine fingerspidser skifter farve under operationen.
Du må ikke have smykker, piercinger eller kontaktlinser på. Lad smykker og andre værdigenstande blive hjemme.
Her vil du blive taget imod af personalet, få udleveret hospitalstøj og blive gjort klar til operationen, som foregår samme dag.
Medbring gerne toiletartikler, behageligt tøj og hjemmesko.
Når du er klar til operation og tid er, vil du blive hentet og du går over til operationsafsnittet.
Når du ankommer til operationsafsnittet, vil du hilse på kirurgen og det øvrige personale, som skal være til stede ved operationen. De vil kontrollere dine data og sikre, at der er enighed om, hvilket indgreb, du skal have foretaget. Vi kalder dette "tjek ind".
Om operationen
Under operationen er du i fuld bedøvelse. Personalet, der bedøver dig vil være hos dig under hele bedøvelsen og sørge for at du sover dybt og ikke mærker smerter.
Før du bliver bedøvet, spørger vi til din medicin m.m., for at bedøvelsen kan passe til netop dig.
Derefter får du:
lagt et drop i hånden, hvori du får sovemedicin og smertestillende medicin
sat elektroder på brystkassen, så vi kan holde øje med din hjerterytme
sat en blodtryksmåler om armen
sat en klemme på fingeren, det er en iltmåler, der holder øje med din vejrtrækning
Det afhænger af operationen om du får mere overvågningsudstyr og flere drop under operationen, narkoselægen eller narkosesygeplejersken fortæller dig om dette.
Du får en iltmaske på og falder hurtigt i søvn. Når operationen er slut, slukker vi for sovemedicinen, og du vågner efter kort tid.
Efter operationen kan du føle dig døsig og lidt omtumlet lige efter, du er vågnet. Vi observerer dig på opvågningsafsnittet efter operationen.
Hvis du er bekymret for at skulle bedøves, er det vigtigt, at du fortæller det til personalet, der modtager dig, så de kan hjælpe dig.
Ved operationen får du lavet en fedtsugning på maven.
Der udtages ca. 30 ml. fedt og stamceller som centrifugeres. Derefter sprøjtes fedt og stamcelleopløsningen ind omkring din rift.
Efter fedtsugningen påsættes en komprimerende forbinding over det område hvor fedtsugningen er foretaget. Denne forbinding skal sidde til dagen efter operationen, hvorefter du må fjerne den.
Risici og bivirkninger
Der kan også være risiko for at der kan dannes en byld. Ligeledes kan der opstå mindre blødning.
Efter operationen
Efter operationen kommer du på opvågningsafsnittet, hvor du bliver observeret, mens du vågner. Der er en sygeplejerske, der holder øje med dig, og du er tilkoblet overvågningsudstyr.
Hvis du har smerter, så du ikke kan trække vejret dybt, hoste eller bevæge dig, skal du fortælle det til personalet. De kan hjælpe dig med smertestillende behandling.
Hvis du har kvalme, kan du også få behandling mod det.
Det er individuelt, hvordan man har det efter operation og bedøvelse. Personalet vurderer derfor, hvor lang tid dit ophold i opvågningsafsnittet skal være.
Du må komme hjem efter operationen, når:
du føler dig godt tilpas
har drukket eller spist
du har været oppe at bevæge dig efter operationen
det er aftalt, hvordan du får information om operationen og det videre forløb
Efter nogle operationer er der planlagt et ophold på patienthotel. Hvis du skulle få behov for indlæggelse, bliver du flyttet til et sengeafsnit.
Når du kommer hjem
Undgå at bruse direkte ind mod riften de første 3 dage. I samme periode fraråder vi, at du tager halebad/karbad.
Efterfølgende kan du følge det vanlige bruseregime. Brus med tempereret vand og blød stråle 2 gange dagligt og efter afføring.
Du skal regne med sygemelding i 2-7 dage.
I denne periode skal du tage den med ro, undgå tunge løft og hård fysisk aktivitet (cykling, svømning, blodspil, samleje etc.).
Det er meget individuelt, hvor længe man har smerter eller ømhed i operationsområdet. Smerterne kan normalt behandles med håndkøbsmedicin som f.eks. Paracetamol (salgsnavne: Pinex, Pamol, Panodil og Paracetamol). Smerterne skal være aftagende i dagene efter operationen.
Vi anbefaler:
Tablet Paracetamol 500 mg, 2 tabletter 2-4 gange dagligt, eventuelt i kombination med tablet Ipren 200 mg 3 gange dagligt. Ipren tages i maksimalt 7 dage, første gang om aftenen på operationsdagen.
Begge præparater kan købes som håndkøbsmedicin på apoteket. Det anbefales at du køber medicinen på apoteket inden operationen.
Du skal sørge for at holde konsistensen af afføringen lind og blød og undgå forstoppelse.
Vi anbefaler, at du benytter et mildt afføringsmiddel som tablet Magnesia (2 tabletter af 500 mg x 2 dagligt) i en uge. Ved for tynd afføring, skal du reducere dosis.
Tablet Magnesia kan fås i håndkøb og virker indenfor et døgn.
For nogen er det tilstrækkeligt at regulere afføringskonsistensen via kosten, med et fibertilskud og ved at drikke rigeligt (1½-2 liter væske pr. døgn).
Kroppen heler bedre og hurtigere, hvis du spiser en sund kost med mange proteiner, vitaminer og fibre.
Vi anbefaler kraftigt at du undgår rygning, da chancen for at fissuren heler reduceres markant ved rygning.
Hvis du indenfor det første døgn efter operationen oplever problemer som større blødning, stærke smerter eller tegn på infektion (utilpashed eller feber), kan du kontakte Mave- og Tarmkirurgi, sengeafsnit 1.
Opstår der problemer og/eller spørgsmål kan du i dagtimerne kontakte sygeplejerskerne i Klinik for Bækkenbundslidelser.
Aften, nat og weekend skal du kontakte vagtlæge.
Videre forløb
Dagen efter operationen bliver du kontaktet af en sygeplejerske fra Klinik for Bækkenbundslidelser.
Du indkaldes til helingskontrol i Klinik for Bækkenbundslidelser efter ca. 6 uger.
Ved behov forud for kontrollen er du altid velkommen til at kontakte klinikken.
Kontakt
Kontakt Sengeafdeling 1 de første 24 timer herefter Klinik for Bækkenbundslidelser
Hvis du indenfor det første døgn efter operationen oplever problemer som større blødning, stærke smerter eller tegn på infektion (utilpashed og feber) kan du kontakte Sengeafdeling 1 på telefon 78453233.
Efter det første døgn efter operationen
Opstår der problemer efter det første døgn, kan du kontakte sygeplejerskerne i Klinik for Bækkenbundslidelser.
Aften, nat og weekender skal du kontakte vagtlægen.
Kontakt Klinik for Bækkenbundslidelser
Har du spørgsmål før eller efter undersøgelsen/operationen, er du velkommen til at kontakte os.
Telefon
7845 2709
Telefontid
Sygeplejerskerne træffes mandag fra kl. 8-10 og kl. 12.30-14.30, onsdag kl. 9-11 samt torsdag og fredag kl. 8-10.
Sekretæren træffes alle hverdage kl. 8-15.
Adresse
Klinik for Bækkenbundslidelser
Aarhus Universitetshospital Palle Juul-Jensens Boulevard 35 8200 Aarhus N Indgang C, plan 2, krydspunkt C208
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.