Skedekatar - Bakteriel vaginose (Hud- og Kønssygdomme)
Gå direkte til
Skedekatar - Bakteriel vaginose (Hud- og Kønssygdomme)
Bakteriel vaginose er en infektionstilstand i kvindens skede, hvor der i stedet for de normale mælkesyrebakterier findes andre bakterier.
Det er ikke en kønssygdom, men en ubalance i bakteriesammensætningen i skeden.
Symptomer
Sympotmerne på skedekatar er en øget mængde udflåd, som er vandigt og mere gråt end vanligt. Du har måske noteret dig en fiske-agtig lugt.
Årsag
Årsagen til tilstanden er ukendt men rammer mange kvinder.
Nogle kvinder kan opleve det flere gange i løbet af livet.
Om forløbet
Du skal have foretaget en gynækologisk undersøgelse
Under konsultationen foretages der en undersøgelse af dit sekret (udflåd) fra skeden. Dette tager få minutter og diagnosen kan stilles umiddelbart efter.
Normalt er der ikke senkomplikationer. Men hvis du får foretaget en abort eller får opsat en spiral, kan bakterierne dog medvirke til, at der opstår underlivsbetændelse.
Om behandlingen
Behandlingen af skedekatar er i form af et antibiotikum (Metronidazol), som normalt skal tages i 7 dage.
Man kan også behandle med stikpiller/creme, som bruges dagligt i 5-7 dage. Cremen indeholder enten Metronidazol eller Clindamycin.
Ved behandling med tablet Metronidazol kan der i sjældne tilfælde opstå kvalme og let ubehag i maven samt hovedpine, svimmelhed eller smagsforstyrrelser.
Når du bliver behandlet med tablet Metronidazol, må du ikke indtage alkohol. Dette gælder også 2 dage efter behandlingen.
Metronidazol kan virke som antabus.
Det er ikke nødvendigt at behandle din partner, heller ikke hvis du får tilbagefald
Gode råd
Hvis du har tendens til at blive ved med at få skedebetændelse, kan du prøve at bruge mælkesyrebakterier, som du kan købe i håndkøb.
Mælkesyrebakterier kan ændre surhedsgraden i skeden - det hjælper for nogen, men det er ikke bevist.
Hvis du bruger spiral og bliver ved med at få tilbagefald, kan du få fjernet spiralen - det hjælper for nogen.
Hvis du vil ændre eller aflyse en aftale, skal du ringe til sekretæren eller benytte sikker mail.
Tryk 2
Hvis du er patient og har spørgsmål til vores sygeplejersker
Træffetid kl. 08.00-10.00
Tryk 4
For lægetelefonen (kun for patienter med forløb i Klinik for Hud- og Kønssygdomme)
Træffetid kl. 08.15-09.15
Gå direkte til
Direkte link til denne side: www.auh.dk/883390
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.