Patientinformation om deltagelse i lungerehabilitering på AUH
Gå direkte til
Patientinformation om deltagelse i lungerehabilitering på AUH
Lungerehabilitering er et tilbud til dig med svær lungesygdom, hvor åndenød begrænser dig i hverdagen. Forløbet strækker sig over 8 uger og består af fysisk træning og undervisning i emner relateret til lungesygdom. Træningen varetages af fysioterapeuter og foregår 2 gange ugentligt, mens undervisningen er 1 gang ugentligt og varetages af forskellige fagpersoner. Der er ca. 10 deltagere på holdet.
Formålet med at deltage i et lungerehabiliteringsforløb er, at du får flere kræfter og mere luft, så hverdagens aktiviteter opleves mindre anstrengende. Træningen vil derfor rette sig mod at øge din kondition og muskelstyrke, men også fokusere på at forbedre din balance og lære dig teknikker til at mindske åndenød. Du vil i forløbet blive præsenteret for flere forskellige træningsformer med henblik på at finde frem til en træningsform, du ønsker at fortsætte med efter endt forløb hos os.
For at du kan opnå en forbedring i din kondition og muskelstyrke skal du som minimum træne 2 gange om ugen. Derudover er det fint at supplere med træning 1-2 gange derhjemme.
Træningen foregår:
Mandag kl. 13.30 til 14.45 og torsdag kl. 12-30-15-00
Undervisning foregår hver torsdag kl. 12.30 - 13.30 og indeholder følgende emner:
KOL v/læge
Lungefibrose v/læge
Formål med træning og træningstilrettelæggelse v/fysioterapeut
Vejrtrækningsøvelser, Pepfløjte og støde-hosteteknik v/fysioterapeut - PEPfløjte medbringes.
Medicin. De forskellige former for lungemedicin og inhalatorer gennemgåes v/læge og sygeplejerske
Gode tips og hjælpemidler til brug i en hverdag med lungesygdom v/ergoterapeut
At leve med lungesygdom, begrænsningerne og det som er svært at acceptere v/præst
Kost til lungesyge v/læge. Her kan medbringes pårørende.
Inden du starter til lungerehabilitering vil du blive indkaldt til en forundersøgelse, hvor du i samråd med en fysioterapeut vil afklare om du ønsker at starte på et hold. Forundersøgelsen består af en samtale, en 6 minutters gangtest og besvarelse af et spørgeskema.
Lungerehabilitering på AUH foregår i Fysio- og Ergoterapi 3, F206, Palle Juul-Jensens Boulevard 99, 8200 Aarhus N.
Du kan få bevilget flexkørsel til både forundersøgelse og træning.
Hvis du siger ja til deltagelse i forløbet har vi en forventning om, at du så vidt muligt møder op til træning og undervisning hver gang.
Får du behov for at melde afbud kontaktes sekretær i Fysio- og Ergoterapi 3 på telefon 78456730. Telefonen er åben alle hverdage mellem kl. 8.00 og 15.00.
Kontakt
Fysio- og Ergoterapi 3
Telefon
7845 6730
Telefontid
Hverdage 08.00 - 12.00
Adresse
Palle Juul-Jensens Boulevard 99 8200 Aarhus N Indgang F, Plan 2, F206
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.