Udskiftning af røde blodlegemer (erytrocytudskiftning)
Gå direkte til
Udskiftning af røde blodlegemer (erytrocytudskiftning)
Ved denne behandling fjernes dine røde blodlegemer (erytrocytter) og de erstattes af erytrocytter, der doneres af raske bloddonorer.
Vær opmærksom på
Det er vigtigt at ringe besked så hurtigt som muligt, se kontakt nederst.
Du må gerne selv køre til og fra behandling, hvis du har det godt.
Hvis du mod forventning skulle føle dig let utilpas efter behandlingen, er det en god ide, at du ikke selv kører den første gang.
Forbered dig til behandlingen
Drik gerne godt med væske før behandlingen.
Når dine blodkar er "fyldt godt op" forløber behandlingen bedst muligt.
Vi sørger for at der bliver bestilt blodprøver, der skal tages nogle dage forud for behandlingen.
På behandlingsdagen
Spis gerne godt med morgenmad
Du skal have målt din temperatur om morgenen inden behandlingen starter. Hvis ikke du har målt den hjemmefra, måler vi den her på afdelingen.
Undlad at tage vanddrivende medicin til efter behandlingen er slut
Du må gerne tage din faste medicin.
Hvis det er noget, du kun skal tage en gang om dagen, er det dog bedst at vente til efter behandlingen.
Varme udvider dine blodårer og gør det lettere for os at gennemføre behandlingen.
Medbring evt. selv mad, da vi kun kan byde på drikkevarer
Det er en god ide at have afslappet tøj på og evt. en kortærmet bluse.
Du kommer til at ligge i en seng under behandlingen.
Får du brug for at komme på toilettet under behandlingen, vil det foregå ved sengen på en bækkenstol eller en speciel pose til at lade vandet i.
Om behandlingen
Behandlingen varer ca. 2½-3½ time
Ultralyd hjælper os med at finde en god vene at stikke i.
Jo mere du har drukket på forhånd, jo tydeligere fremstår dine vener, og det medvirker til at behandlingen kan forløbe bedst muligt.
Blodet føres via kanylen fra den ene arm gennem sterilt engangsudstyr over i en maskine, hvor det centrifugeres og erytrocytterne (de røde blodlegemer) skilles fra.
Resten af blodet føres sammen med donorblod tilbage til dig via den anden kanyle.
For at undgå at blodet størkner, mens det befinder sig i aferesemaskinen, tilsættes citrat, der nedsætter calciumindholdet i blodet.
For at du ikke skal få symptomer på for lavt calciumindhold, tilsætter vi calcium til det blod, der fra maskinen sendes tilbage til dig.
Sig til hvis du mod forventning oplever en snurrende fornemmelse i fingre eller læber, for så kan vi justere på calciummængden.
Når behandlingen er færdig, fjerner vi de to kanyler fra dine arme
Du må gerne få noget at drikke under behandlingen
Risici og bivirkninger
Nogle får blå mærker der, hvor kanylerne har været anlagt. Sig til, hvis du får blodfortyndende medicin, så vi kan være ekstra opmærksomme, når vi fjerner kanylerne.
For at undgå blå mærker lægger vi noget koldt på, når vi fjerner kanylerne.
På trods af alle sikkerhedsforanstaltninger kan der opstå bivirkninger og i yderst sjældne tilfælde alvorlige komplikationer efter en blodtransfusion.
Derfor er det vigtigt, at du er opmærksom på følgende under og inden for 24 timer efter transfusionen:
alment ubehag
kulderystelser
smerter
åndenød
hududslæt
hurtig puls
kvalme, opkastning
diarre
rødfarvet urin
Hvis du oplever et eller flere af disse symptomer, skal du kontakte hospitalets personale eller din egen læge, da det kan være tegn på komplikationer til din transfusionsbehandling.
I op til 3 måneder efter transfusionen, skal du være opmærksom på symptomer som:
feber
bleghed
uforklarlig træthed
mørkfarvet urin
gulsot
kvalme
manglende appetit
Hvis du oplever et eller flere af disse symptomer, skal du kontakte hospitalets personale eller din egen læge, da det kan være tegn på komplikationer til din transfusionsbehandling.
Før donorblodet bruges, er det undersøgt for, om det kan føre til smitte med hiv og leverbetændelse. Derfor er risikoen for at blive smittet med disse sygdomme meget lille.
Efter behandlingen
Når behandlingen er færdig får du igen målt din temperatur
Du får evt. lidt ekstra saltvand, før vi fjerner den sidste kanyle
Når du kommer hjem
På trods af alle sikkerhedsforanstaltninger kan der opstå bivirkninger og i yderst sjældne tilfælde alvorlige komplikationer efter en blodtransfusion.
Derfor er det vigtigt, at du er opmærksom på følgende under og inden for 24 timer efter transfusionen:
alment ubehag
kulderystelser
smerter
åndenød
hududslæt
hurtig puls
kvalme, opkastning
diarre
rødfarvet urin
Hvis du oplever et eller flere af disse symptomer, skal du kontakte hospitalets personale eller din egen læge, da det kan være tegn på komplikationer til din transfusionsbehandling.
Hvis du oplever bivirkninger, som du er utryg ved, skal du henvende dig til din stamafdeling eller vagtlæge, hvis ikke det kan vente, til du kan få kontakt med din egen læge.
Videre forløb
Din stamafdeling tager stilling til om du skal have flere behandlinger
Vær opmærksom på, at almindelig mail ikke er egnet til fortrolige oplysninger. Brug e-boks eller borger.dk, hvis du vil sende mail på en sikker forbindelse.
Adresse
Afereseklinikken Palle Juul-Jensens Boulevard 99 Skejby Indgang F2, plan 2, krydspunkt F202 8200 Aarhus N
Hjælp til at finde rundt
Download "AUH Find vej" app
Gå direkte til
Direkte link til denne side: www.auh.dk/843680
Brug ikke informationen på denne side til at stille dine egne diagnoser, og følg kun instruktionerne i vejledningen, hvis hospitalet har henvist dig til siden.